Visează la OLIMPIADĂ
16.10.2019

Gabriel Calmar un tânăr pentru care sportul este un mod de viaţă. Are 15 ani, învaţă la Liceul tehnologic ,,Iuliu Moldovan,, şi a fost atras de judo foarte devreme. Nu împlinise nici 3 ani. Chiar dacă, la un moment dat, a cochetat şi cu înotul, Gabriel a ales judo-ul. Şi îl practică la cel mai înalt nivel. Participă la competiţii încă de la vârsta de 8 ani. Are un palmares bogat de zeci de medalii şi cupe câştigate în ţară şi străinătate, în Ungaria, Serbia, Muntenegru, Croaţia. Prima medalie a obţinut-o la 11 ani. A fost desemnat de 5 ori campion naţional la judo şi o dată la newaza, judo la sol. Experienţa sa în competiţii de cel mai înalt rang, Balcaniada şi Euroligă, unde s-a clasat pe locul 3 între sportivi din România, Serbia, Ungaria şi Croaţia l-au ajutat în formarea sa. A fost convocat în această săptămână la Braşov unde se desfăşoară stagiul de pregătire în vederea alegerii lotului naţional. Gabriel Calmar face parte din Clubul Sportiv Municipal Arad.