Vicecampioana smulge un punct la Arad: UTA - FCSB 1-1
02.08.2021

Într-o atmosferă superbă pe Arena „Francisc Neuman”, cu peste 8000 de suporteri în tribune, UTA a remizat, 1-1, cu FCSB în etapa a treia din Liga 1.

Arădenii au deschis scorul în minutul 20 prin Ubbink. Mijlocaşul olandez a primit mingea de la Dangubic, a pătruns şi a tras de la 14 metri, portarul Straton nu a reuşit să pareze, iar balonul a intrat în poartă. Utiştii s-au mai apropiat de câteva ori periculos de poarta adversă în prima parte, însă fără să înscrie, în timp ce singura şansă a oaspeţilor înainte de pauză i-a aparţinut lui Haruţ, care a trimis cu capul pe lângă din doar 6 metri.

În partea secundă tot UTA a avut ocaziile mai importante, prin Erico şi Miculescu, dar cei care au marcat au fost oaspeţii, în chiar primul minut al prelungirilor. Pe un contraatac al FCSB-ului, Ianis Stoica a tras de la marginea careului, balonul a trecut pe sub Iacob şi a lovit plasa porţii, stabilind rezultatul final, 1-1.

În următoarea rundă, elevii lui Laszlo Balint vor juca vineri, de la 18:30, pe terenul lui FC Botoşani.