UTA, victorie muncită la Ploieşti
13.08.2019

UTA a înregistrat cea de-a doua victorie cu scorul de 3-0 din tot atâtea întâlniri în Liga Secundă. Pe terenul uneia dintre contracanditatele la promovare, Petrolul Ploieşti, UTA a suferit în prima repriză, până în minutul 36: Tomozei a aruncat de la margine, Hrezdac l-a găsit în careu pe Bustea care a centrat în braţul căpitanului Marinescu, iar centralul întâlniri a dictat penalty. Căpitanul UTA-ei, Ciprian Rus, şi-a asumat execuţia şi a trimis perfect, în stânga portarului Avram. De la cabine arădenii au intrat ceva mai montaţi, însă marile ocazii le-au aparţinut tot gazdelor, care s-au lovit de parade incredibile ale portarului Iacob. Cu 2 minute înainte de final, Buhăcianu a recuperat o minge la 70 de metri de poarta adversă şi a plecat într-o cursă solitară, şi l-a executat pe portarul gazdelor. Scorul final l-a stabilit Diego Lorenzi, după o acţiune purtată de Ursu şi Buhăcianu.

Cu 6 puncte din 6 posibile, 6 goluri marcate şi niciunul primit, UTA este liderul Ligii Secunde după primele 2 runde.