UTA pierde ultimul meci acasă
26.05.2019

UTA a pierdut ultima reprezentație în fața propriilor suporteri din acest campionat. Pe “Motorul” din Aradul Nou, alb-rosii au primit vizita Petrolul Ploiești, formație care avea nevoie de victorie pentru a mai spera la locul de baraj. Oroian a deschis scorul pentru UTA cu un șut imparabil care a lovit și transversala, iar Șeroni a dublat avantajul cu o lovitură de cap după o lovitură de colț. Chiar înainte de pauză, Arnăutu a redus din diferență și a stabilit scorul pauzei. În actul secund, Marinescu a egalat după a acțiune a “lupiilor galbeni”, iar Rusu i-a adus pe oaspeți în avantaj după o gafă a portarului austriac Orlic. Scorul final a fost stabilit, din penalty, de Arnăutu, cu puține momente înainte de fluierul de final.

S-a terminat UTA-Petrolul Ploiești 2-4, iar arădenii mai au de disputat o singură etapă în acest sezon. Elevii lui Cristi Păcurar vor întâlni weekendul viitor, în deplasare, CS Mioveni.