„U” Olimpia Cluj a câștigat Cupa României la fotbal feminin, pe Arena „Francisc Neuman”
06.06.2021

Universitatea Olimpia Cluj s-a impus cu 1-0 după prelungiri împotriva celor de la Heniu Prundu Bârgăului în finala Cupei României la fotbal feminin, disputată pe Arena „Francisc Neuman”. Singurul gol al meciului a fost înscris de Mihaela Ciolacu, din penalty, în minutul 114 al partidei. În urma acestui succes, „U” Olimpia Cluj bifează eventul în acest sezon, unul în care și-a trecut în palmares al zecelea titlu consecutiv de campioană a României.

La meci au asistat aproximativ 500 de spectatori, jocul de astăzi fiind primul la care publicul a avut acces pe noua arenă a Aradului.

Heniu: Salamon – Ștef, Corduneanu, Grecu, Palaghia – Merlan, Ciontoș, Ambruș – Boroș, Laiu, Hornea (62 Mateș). Antrenor: Călin Svoboda

Olimpia: Seppi – Beal (91 Stamate), Ficzay, Botojel (112 Bumbar), Negrea (112 Borodi) – Cerescu, Bortan, Ciolacu – Țabur, Bâtea (46 Marcu), Bălăceanu (74 Mirea). Antrenor: Daniel Sima

Arbitri: Ana Terteleac  (Berceni – Ilfov)- Petruța Iugulescu (Buftea Ilfov), Mihaela Țepușă (București). Rezervă: Adina Popa (Satu Mare)

Observator FRF: Fevronia Ion (Craiova)