Szeged - UTA 0-3 în singurul amical al iernii pentru „roș-albi”
08.01.2021

UTA a disputat astăzi singurul amical din această perioadă de iarnă, pe terenul celor de la Szeged. Arădenii s-au impus fără probleme, cu 3-0, într-o partidă în care gazdele nu au contat aproape deloc din punct de vedere ofensiv.

Noua achiziție Roger Junior a deschis scorul pentru utiști în minutul 11, după o fază la care Oroian a tras în portarul maghiar. Șapte minute mai târziu, Rusu a tras slab spre poartă, mingea a ajuns la Hora care a finalizat pe lângă goalkeeperul echipei gazdă din câțiva metri.

Ciprian Rus a făcut 3-0 pentru UTA în primul minut al reprizei secunde, aceasta fiind ultima reușită a meciului.

Toate cele cinci noi achiziții ale „roș-albilor” au debutat în această partidă: portarul Mociu, mijlocașii Vorobjovas, Roger și Antal și atacantul Voinea au prins primele minute în tricoul UTA-ei.

Sezonul de Liga 1 reîncepe pentru utişti peste o săptămână, când la Arad soseşte Viitorul Constanţa.

Formaţii:

UTA: Iacob (Balauru 46, Mociu 75) - Tomozei (Bustea 46), Erico (Melinte 46), Benga (Ilie 46), Roumpoulakou - Rusu (Antal 46), Vorobjovas (Isac 60), Albu (Roșu 46), Oroian (Miculescu 46) - Roger Jr. (C. Rus 46), Hora (Voinea 60, Hrezdac 85).

Szeged: Takacs - Gazdos, Dobos, German, Simon, Rozsanegyi, Bito, Deak, Pezovic, Odor