Remiză albă la Giurgiu, arădenii încheie sezonul regulat pe locul 10: Astra - UTA 0-0
09.04.2021

UTA a remizat, 0-0, la Giurgiu, contra Astrei în ultima etapă a sezonului regulat din Liga 1.

Prima repriză a fost echilibrată, însă fără ocazii mari la cele două porți. Giurgiuvenii au avut prima șansă importantă în minutul 61, când Găman a trimis cu capul spre poarta arădeană, însă Vorobjovas a respins de pe linia porții. Misiunea utiștilor s-a complicat în minutul 71, când Shlyakov a primit al doilea cartonaș galben pentru o intrare tare asupra arădeanului Stahl și a fost eliminat. Cu toate acestea, gazdele au reușit să-l testeze pe Iacob o singură dată, dar portarul arădenilor a intervenit bine la șutul pe jos al lui Krpic și meciul s-a încheiat cu scor alb.

UTA încheie sezonul regulat pe locul 10, cu 37 de puncte, și va debuta în play-out săptămâna viitoare.