Prima victorie în Slovenia: UTA - NK Aluminij 2-1
03.07.2021

UTA a obținut prima victorie în cantonamentul de la Rogla. Arădenii s-au impus cu 2-1 împotriva slovenilor de la NK Aluminij în această seară. Scorul a fost deschis de adversarii „roș-albilor” în minutul 9, dintr-o lovitură de la 11 metri transformată de Sagadin. UTA a egalat în minutul 23, printr-un autogol al fundașului advers Grajfoner după o fază lucrată de Miculescu și Antal. Scorul final a fost stabilit în minutul 38, de albanezul Idriz Batha, care a marcat cu un șut superb din lovitură liberă. Următorul amical al „roș-albilor” va avea loc miercuri, 7 iulie, de la ora 18, împotriva maghiarilor de la Zalaegerszeg.

UTA: Balauru (46 Iacob) - Vukcevic (Tomozei  65), Erico (Baravykas 65), Medjimorec (Benga 75), Shlyakov (Bustea 65) - Batha (Călin 65), Passaglia (Mihai 75) - Antal (Ubbink 65), Roger (Negoescu 65), Miculescu (Mar 75) - Hora (Mercioiu 65).

NK Aluminij: Janzekovic - Mlinar, Grajfoner, Petek - Pusaver, Nkama, Cermak, Ploj, Majcen- Flakus, Sagadin.