Petre, căpitan la naționala U21
15.11.2019

Naționala României de tineret s-a impus cu 4-1 în fața Finlandei și este aproape de o nouă calificare la Campionatul European. Cu Dennis Man titular, la fel ca și colegul său de la generația ’98 a Atletico Arad Răzvan Oaidă, tricolorii mici au luat gol repede de la nordici, însă au întors rezultatul până la pauză. Dennis Man a oferit pasă de gol pentru prima reușită a lui Mihăilă, și tot Man a purtat acțiunea golului secund finalizată de același fotbalist al Craiovei. Adrian Petre a fost aruncat în luptă în actul second și și-a trecut și el în cont o pasă decisivă pentru MIhăilă, la scorul de 4-1. În ultimele 10 minute ale întâlnirii, atacantul legitimat la Esbjerg a preluat banderola de căpitan, după înlocuirea lui Pașcanu.

În următoarea partidă, elevii lui Mirel Radoi vor întâlni Irlanda de Nord.