Milosevic ṣi Pop aduc primul succes din 2023: UTA - FC Botoşani 3-1
11.02.2023

Seria de coşmar a UTA-ei s-a oprit la 14 meciuri. Arădenii au obținut astăzi prima victorie în Superligă din al doilea mandat al lui Laszlo Balint, 3-1 împotriva lui FC Botoşani.

Stefan Milosevic a deschis scorul în minutul 4 din penalty, după ce fostul utist Şeroni a comis un henț în careu. Atacantul muntenegrean a înscris din nou în minutul 11, cu un şut printre picioarele lui Pap, după o acţiune a lui Rareş Pop.

Dragu l-a învins pe Balauru în minutul 27, însă golul a fost anulat pentru offside. Până la urmă, FC Botoşani a redus din diferență zece minute mai târziu, prin Mihai Roman, care a marcat cu o lovitură de cap din apropiere. Ultimul cuvânt al reprizei a aparţinut, totuṣi, UTA-ei: Ubbink a pasat pentru Rareş Pop, juniorul i-a luat fața lui Mboko şi a tras la colțul lung, stabilind scorul pauzei, 3-1.

Rezultatul avea să se mențină până la final, după o repriză secundă echilibrată, însă fără multe faze de poartă.

"Roş-albii" revin pe gazon sâmbătă, 18 februarie, de la ora 14:30, când vor juca la Sibiu împotriva lui Hermannstadt.