Miculescu, titular în eșecul României U21, 2-4 împotriva Italiei U21 la Frosinone
16.11.2021

David Miculescu a fost titular în eșecul cu 2-4 al României U21 în partida amicală disputată pe terenul Italiei, la Frosinone. Mijlocașul utist a fost înlocuit în minutul 66 cu Alexi Pitu, în timp ce Damian Isac a rămas pe bancă.

Formația pregătită de Florin Bratu a reușit să facă față gazdelor în debutul meciului și apoi a preluat conducerea în minutul 29, când Miculescu i-a pasat lui Stoica, iar centrarea acestuia a fost deviată în proprie poartă de Canestrelli. România și-a dublat avantajul în minutul 40 prin Racovițan, însă Mulattieri a reușit să reducă din diferență înainte de pauză. În partea secundă, „tricolorii” s-au prăbușit complet. Fundașul central Canestrelli și-a reparat greșeala din prima repriză și a marcat trei goluri în poarta lui Mihai Popa, dintre care ultimele două în urma unor faze similare, la lovituri de colț.

România va găzdui EURO U21 în 2023, alături de Georgia, așadar formația lui Bratu nu va disputa meciuri oficiale în următorii doi ani.

Italia U21: Turati – Ferrarini, Canestrelli (Okoli 88),  Scalvini, Quagliata (Parisi 46) – Ranocchia (Esposito 46), Ricci (Cortinovis 64), Figioli (Rovella 64) – Cancellieri (Colombo 64), Piccoli (Vignato 46), Mulattieri (Pellegri 64). Rezerve neutilizate: Carnesecchi, Russo, Bellanova, Lucca, Cambiaso. Selecționer: Paolo Nicolato.

România U21: M. Popa (Gyenge 90) – Țîrlea, Drăgușin, Racovițan, Țicu (R. Ispas 46) – Dr. Albu, Dican (M. Șerban 66) – Corbu, Miculescu (Pitu 66), Oct. Popescu (L. Munteanu 75) – I. Stoica (R. Ilie 90). Rezerve neutilizate: Târnovanu, Ehmann, Farcaș, Isac. Selecționer: Florin Bratu.