Lipova și Crișul s-au calificat în turul III al Cupei României! Pecica a părăsit competiția în turul II
11.08.2021

Partidele din turul II al Cupei României s-au disputat astăzi, iar două dintre cele trei echipe arădene s-au calificat în faza următoare.

Crișul Chișineu Criș s-a impus la Sânmartin împotriva celor de la Lotus Băile Felix, printr-un gol reușit de Modan, în minutul 7, cu un șut la colțul lung de la 14 metri.

Șoimii Lipova s-a calificat la rândul său mai departe după un succes cu același scor, 1-0, în deplasare la Dumbrăvița. Gavrilă a marcat singurul gol al meciului, în minutul 70.

Singura reprezentantă a județului nostru care a părăsit Cupa României în acest tur a fost Progresul Pecica, după eșecul cu 1-2 de pe terenul Avântului Periam. Gazdele au condus cu 1-0 la pauză prin reușita lui Trandu din lovitură liberă, dar Oancia a restabilit egalitatea în primul minut al reprizei secunde, cu un șut la vinclu de la 16 metri. Tabela a fost închisă în minutul 70 de Viașu, în ciuda faptului că Progresul a mai avut două ocazii importante înainte de final.

Partidele din turul III al Cupei României vor avea loc pe 25 august.