![](https://tvarad.ro/public/media/1000/da/c7/9e/dac79e1b6ac0bc861d84f5719b0119ef.jpg)
Plutonierul adjutant Dorin Pașca, din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Arad, a fost recompensat, de Armata Statelor Unite ale Americii, cu una dintre cele mai importante distincții conferite militarilor din statele aliate, „THE ARMY ACHIEVEMENT MEDAL”.
Distincția i-a fost înmânată în cadrul activității de evaluare a Jandarmeriei Române, pentru anul 2019.
Cu aceeași ocazie, ministrul afacerilor interne, domnul Ion Marcel Vela, i-a înmânat subofițerului ,,Emblema de onoare a Ministerului Afacerilor Interne, cu însemn de război”, pentru participarea la misiunea NATO Resolute Support din Afganistan.
În perioada februarie-septembrie 2019, jandarmul arădean a îndeplinit funcția de luptător „Guardian Angels’’, în cadrul misiunii NATO – Resolute Support din Kabul, Afganistan, contribuind la complexul proces de înfăptuire a păcii în zonă.