Golul superb al lui Dangubic aduce prima victorie a sezonului: FC Argeș - UTA 0-1
23.07.2021

UTA a obținut prima victorie a sezonului la Pitești, 1-0 cu FC Argeș, în etapa a doua din Liga 1.

Arădenii au deschis scorul în minutul 4, când Antal a recuperat un balon din picioarele lui Șerban, faza s-a dezvoltat rapid, Batha l-a deschis în stânga pe Ubbink, care a centrat în careu, iar Dangubic a trimis puternic cu călcâiul printre picioarele portarului Greab.

Restul primei reprize a fost echilibrat, „roș-albii” puteau mări diferența la ocazia ratată de Miculescu, în timp ce piteștenii, deși au avut o posesie superioară, nu i-au pus mari probleme lui Iacob.

Prima ocazie a reprizei secunde i-a aparținut lui Dumitrașcu, care a tras pe poarta UTA-ei și Iacob a respins, norocos, cu pieptul, în corner. În minutul 75, Ubbink a centrat foarte bine la colțul lung, Miculescu a trimis cu capul spre poartă, Greab a respins, iar Dangubic a ratat incredibil, din câțiva metri, cu toată poarta în față. Argeșul a căutat golul egalizator până la final, însă defensiva UTA-ei s-a descurat excelent și nu a oferit multe șanse argeşenilor, iar scorul final a rămas cel stabilit încă din minutul 4, 0-1.

Laszlo Balint a reacționat după succesul de la Pitești: „Un meci intens, dar ne așteptam să fie așa, au fost două echipe care și-au dorit victoria, consider că am făcut un meci bun din toate punctele de vedere, am reușit să marcăm repede în ciuda faptului că am început destul de timorați meciul, cu anumite ezitări, dar am reacționat, am marcat destul de repede, eu zic că am mai avut și alte oportunități bune de a ne desprinde, una peste alta e bine că am reușit să închidem jocul, să obținem un rezultat important pe terenul unei echipe care primește foarte greu gol, o echipă bine organizată.”

În următoarea rundă, UTA joacă acasă contra lui FCSB, duminică, 1 august, de la ora 21:30.

FC Argeș: Greab – Tofan (Viana 78), G. Turda, Boldor (Pițian 64), N. Mușat (De Jonghe 78) – I. Șerban (Honciu 46), Meza Colli – Isfan, Cr. Tănase (Teles 64), Dumitrașcu – Lupeta. Rezerve neutilizate: Croitoru – Telcean, Joao Miguel, Moisie. Antrenor: Mihai Ianovschi

UTA: Fl. Iacob – Vukcevic, Erico, Medjimorec, Shlyakov – Batha, Passaglia (Benga 86) – Antal (Roger 73), Ubbink (Tomozei 77), Miculescu – Dangubic (Vorobjovas 77). Rezerve neutilizate: Balauru – Baravykas, Bustea, Negoescu, Mar. Antrenor: Laszlo Balint