Fundașii de bandă rup „blestemul” terenului propriu! UTA - Sepsi 2-0
04.04.2021

UTA s-a impus din nou acasă într-un meci de primă ligă după aproape 6 luni. Arădenii au învins-o pe Sepsi cu 2-0 prin golurile marcate de Tomozei și Shlyakov, ambii aflați la primele reușite în Liga 1.

Prima repriză a aparținut UTA-ei, care a deschis scorul în minutul 23: Roger a centrat din corner, iar Tomozei, nemarcat, a înscris cu capul. Apoi, până la pauză, Hora și mai ales Buhăcianu au ratat din poziții bune, în timp ce oaspeții nu au pus probleme.

În repriza secundă Sepsi a arătat mult mai bine și a dominat teritorial jocul, însă apărarea UTA-ei s-a descurcat excelent și nu le-a dat multe oportunități elevilor lui Leo Grozavu. 2-0 s-a făcut în minutul 80, când Shlyakov a trecut nestingherit prin defensiva adversă și a înscris cu un șut din 8 metri. Misiunea utiștilor s-a ușurat considerabil în minutul 86, când portarul Niczuly a fost eliminat pentru o intrare asupra lui Buhăcianu. Sepsi nu mai avea schimbări, așadar în poartă a intrat mijlocașul Fofana, însă arădenii nu au reușit să îi pună mari probleme, iar partida s-a încheiat cu scorul de 2-0.

Antrenorul Laszlo Balint a vorbit despre succesul din această seară: „Poziția din clasament dacă nu mă înșel este aceeași, dar punctele obținute în seara asta sunt uriașe în perspectiva parcursului nostru viitor. Trebuie să-i felicit pe băieți pentru că au demonstrat astăzi că putem reacționa după o perioadă dificilă, o perioadă în care inclusiv noi am avut discuțiile noastre în interior în care cumva a trebuit să ne decidem ce ne dorim de la acest meci și apoi de la tot ce înseamnă parcursul nostru viitor și iată că răspunsul lor a fost foarte bun. Practic, dacă îmi permiteți o expresie, în seara asta toată lumea a avut salopeta pe el. Fiecare jucător a muncit, am știut să suferim, ceea ce. cumva ne caracteriza inclusiv în Liga a II-a.  Din punctul meu de vedere astăzi am arătat bine, chiar foarte bine câteodată. Am marcat două goluri, am mai avut câteva situații să mai marcăm și alte goluri și cred că victoria nu poate fi pusă la îndoială. Știam că Tomozei este un jucător care la cornere poate veni cu un aport important pentru că știe să aprecieze foarte bine, s-a văzut și astăzi o desprindere a lui din marcaj, modul în care a reușit să finalizeze iar Shlyakov a demonstrat că este un fundaș lateral care își aduce un aport important pe faza ofensivă și mă bucur că a ieșit acea combinație la golul doi și acel gol a adus cumva liniștea pentru că a venit în urma unei perioade în care a trebuit să cedăm cumva inițiativa, să coborâm blocul defensiv chiar dacă nu ne-am dorit asta. Eu am spus tot timpul și eu cred că am demonstrat atât în tur cât și retur chiar dacă uneori rezultatul nu a fost conform așteptărilor noastre dar am demonstrat că putem să ne ridicăm la la nivelul unor echipe foarte bune din campionat. Am avut câteva rezultate, chiar dacă unii au spus că le-am obținut cu șansă, dar să ne aducem aminte am reușit să câștigăm pe terenul campioanei CFR Cluj și am reușit să câștigăm la Dinamo în condițiile în care Dinamo atunci era pe cai mari, am reușit să câștigăm la Botoșani, o echipă aproape calificată în play-off. Cred că și acum în primăvară am arătat bine în anumite momente, chiar dacă am pierdut anumite meciuri pe care poate ar fi trebuit să câștigăm. Mi-aș dori să câștigăm trei puncte la Astra, urmează o săptămână destul de scurtă, acum am aflat că vom juca vineri. Avem câțiva jucători care au probleme, mici probleme medicale, sperăm să fie mici: Benga, Isac, Tomozei, dar sper să ne revenim repede. În seara asta o să servim o masă cu toții pentru că merităm. Îmi era dor de acel sentiment pe care mi-l dă echipa în momentul în care marcăm și mai ales de sentimentul pe care îl trăim în momentul în care se termină un meci cu victorie pentru noi. Dar de mâine trebuie să ne concentrăm foarte mult pe ce înseamnă pregătirea meciului cu Astra, un meci foarte important împotriva unei echipe din punctul meu de vedere care ar fi trebuit să fie în play-off și apoi bineînțeles să ne atingem obiectivul pentru play-out, dar eu îmi doresc să avem un parcurs care să ne facă mulțumiți de munca noastră la sfârșit.”

În ciuda celor trei puncte acumulate, UTA rămâne pe locul 10 și nu mai are vreo șansă la play-off după victoria Botoșaniului din meciul cu Viitorul. Arădenii încheie sezonul regulat vineri, de la ora 20:30, când vor juca în deplasare cu Astra.