Finala Campionatului Național de Drag Racing la Aeroportul din Arad
14.10.2024

Spectacol al vitezei și puterii

În acest weekend, Aeroportul Internațional din Arad a fost gazda finalei Campionatului Național de Drag Racing, unde peste 150 de piloți români și străini s-au întrecut pentru a-și doborî recordurile. Pe o distanță de 400 de metri, mașinile modificate au adus adrenalina la cote maxime, oferind spectatorilor un weekend de neuitat.

Entuziasmul fanilor

Tribunele au fost pline de fani care au urmărit cu sufletul la gură fiecare cursă, încurajându-și favoriții și vibrând la accelerările fulgerătoare. Atmosfera a fost electrizantă, cu toți spectatorii simțind intensitatea competiției.

Record național stabilit

Unul dintre cele mai importante momente ale competiției a fost stabilirea unui nou record național de către Silviu Bogdan Ghita. Cu al său Lupo, o mașină echipată cu două motoare și capabilă de 3600 de cai putere, Silviu a reușit să termine cursa de 402 metri în mai puțin de 8 secunde. Această realizare îi conferă titlul de cea mai rapidă mașină de drag racing construită în România și, totodată, Lupo-ul devine cea mai rapidă mașină echipată cu două motoare din Europa.

Acrobații moto spectaculoase

Pe lângă curse, pauzele competiționale au fost animate de acrobații moto de top. Campionii la acrobații au executat cascadorii impresionante care au ținut publicul cu sufletul la gură, adăugând un plus de spectaculozitate întregului eveniment.

Experiența unică oferită de Vali Porcișteanu Un alt moment inedit a fost prezența multiplului campion național de raliu, Vali Porcișteanu, care a oferit fanilor o experiență unică. Într-o mașină echipată cu două volane, el a provocat câțiva norocoși să mențină linia dreaptă pe cei 402 metri de pistă, în timp ce el încerca să devieze traiectoria, virând intenționat spatele mașinii. Această provocare a generat multe momente emoționante și amuzante pentru public.

O experiență memorabilă

Finala Campionatului Național de Drag Racing a fost, fără îndoială, o experiență plină de adrenalină, viteză și momente memorabile, oferind un spectacol total pentru toți cei prezenți.