Copil, eliminat la Basel
23.10.2019

Eșec pentru arădeanul Marius Copil în turul inaugural al turneului de la Basel. Tricolorul de pe locul 82 mondial a primit din partea organizatorilor un wild-card, iar în primul tur l-a întâlnit pe numărul 10 mondial, Roberto Bautista-Agut, favoritul numărul 4 al competiţiei. Spaniolul de 31 de ani l-a învins pe cel mai bine clasat tenisman român în 2 seturi, 6-4, 7-5, într-o partidă care a durat în jur de o oră și 45 de minute.

În editia precedenta, Copil a reușit o performanța extraordinara, când a ajuns pana în finala competitiei, unde a fost învins de legendarul Roger Federer, 6-7, 4-6.

A fost a 3 confruntare directă dintre Copil şi Bautista în competiţiile oficiale, cu bilanţ de 3 victorii pentru sportivul iberic.