![](https://tvarad.ro/public/media/1000/d1/7b/53/d17b53bd4f0c4d8a9ace5e79f85310aa.jpg)
Azi pompierii nu au stins doar incendii
10.08.2021
Comunicat ISU Arad: Azi nu am stins doar incendii, suntem pompieri - salvatori și ne facem meseria cât mai bine.
Un echipaj al Detașamentului Arad s-a deplasat în localitatea Sântana pentru salvarea unui câine căzut într-o fântână.
În momentul sosirii echipajului de interventie cățelul era cazut într-o fântână adâncă de aproximativ 12 m cu o lamă de apă de aproximativ 4m si era agățat de o scândură.
Din relatările proprietarului patrupedul avea obiceiul de a alerga după păsări și crede că a sărit după o zburătoare care stătea pe scândura pusă pe fântână.
Cu ajutorul scripetelui, cordițelor se salvare si a celorlalte mijloace din dotarea autosecialei un salvator a coborât în fântână si a reusit să îl salveze.