Al treilea eșec la rând: Sepsi - UTA 3-0
17.12.2020

UTA a cedat cu 0-3 pe terenul lui Sepsi Sfântu Gheorghe în partida din etapa 13 din Liga 1 după o evoluție extrem de palidă. Safranko, cu o dublă, și Golofca au marcat golurile covăsnenilor.

Gazdele au dominat prima repriză și au deschis scorul în minutul 31 prin Safranko, care a profitat de o neînțelegere între Bustea și Morar și a trimis în poartă din câțiva metri. Buhăcianu a avut șansa să egaleze în prelungirile primei reprize, când a scăpat singur cu portarul Niczuly, însă a tras în acesta și covăsnenii au intrat cu avantaj de un gol la pauză.

2-0 s-a făcut în minutul 81, când Safranko a realizat dubla după o centrare a lui Aganovic. Tabela a fost închisă de Cătălin Golofca, pe un contraatac.

În urma eșecului, UTA se află pe locul 9 al clasamentului. Următorul meci pentru arădeni va avea loc luni, 21 decembrie, de la ora 17:30, când pe „Francisc Neuman” sosește Astra Giurgiu.