Remiză în primul meci din 2021: UTA - Viitorul 0-0
15.01.2021

UTA a remizat, 0-0, contra Viitorului Constanța, în partida din etapa 16 din Liga 1.

Prima repriză a fost echilibrată din punct de vedere al posesiei, iar arădenii au avut cele mai importante ocazii, prin Roger, care l-a luat la țintă pe portarul Cojocaru din mijlocul careului constănțean, și Hora, care a trimis peste poartă dintr-o lovitură liberă.

Tot utiștii au avut ocaziile mai mari și în repriza secundă, însă nu au reușit să marcheze deși au jucat timp de 10 minute cu un om în plus, în urma eliminării lui Ghiță pentru două cartonașe galbene.

După această remiză, roș-albii ocupă locul 11 în clasamentul din Liga 1. În următoarea etapă, UTA va evolua marți, 19 ianuarie, de la ora 17:00, pe terenul celor de la FC Voluntari.

UTA: Fl. Iacob – Tomozei, Erico da Silva, Benga, Roumpoulakou – Oroian (Antal 60), Albu, Vorobjovas, D. Rusu (Miculescu 73) – Roger jr. (Roșu 73), Hora. Rezerve neutilizate: Balauru – Ilie, Melinte. Antrenor: Laszlo Balint.

Viitorul: Cojocaru – Boboc (Haită 67, Mladen 84), Dobrosavlevici, Ghiță, De Nooijer – Benzar (Dussaut 76), Artean, Ciobanu – Ely Fernandes (Sabala 67), Luckassen, G. Ganea (Mățan 46). Rezerve neutilizate: Căbuz – Grameni, Pitu, Hristovski. Antrenor: Mircea Rednic.