Assist pentru Rareș Pop în victoria naționalei: România U20 - Polonia U20 2-0
21.11.2022

România U20 a obţinut prima victorie sub comanda lui Daniel Pancu. „Tricolorii" au învins Polonia cu 2-0 în această seară pe Arena „Francisc Neuman" din Arad, cele două reuşite fiind semnate de Ianis Stoica şi Gabriel Buta.

Stoica a înscris primul gol al partidei în minutul 16, cu o lovitură de cap după o centrare din corner a lui Mihai, stabilind scorul pauzei, 1-0.

Titularizat de Daniel Pancu, arădeanul Rareş Pop s-a remarcat prin două faze în prima parte, un şut de la distanţā respins de portarul Bieganski şi un contraatac la care a scăpat singur cu goalkeeperul polonez, însă nu a reuşit să îl învingă din trei încercări.

În minutul 56, România a făcut 2-0: Mihai a executat o lovitură liberă de la distanţă, Pop a deviat cu capul pentru Gabriel Buta, iar fostul jucător al Lipovei a înscris din apropiere. La trei minute dupā assist-ul oferit, Pop a fost înlocuit de Daniel Pancu şi a părăsit terenul în aplauzele celor din tribune. Cele două echipe nu au mai înscris până la final și România U20 a obținut prima victorie cu Pancu pe bancă.

România: R. Sava – Mitran (46 D. Radu), Ignat, M. Ilie (74 Mogoș), Borza (46 R. Buta) – Perianu (46 Amzăr), Ciuciulete (81 Rimovecz), L. Mihai  (59 Pandele) – R. Pop (59 M, Bratu) , I. Stoica (59 Cojocaru), Andonache (15 Bani, 58 Filip). Selecționer: Daniel Pancu

Polonia: Bieganski (46 Ojrzynsky) – Bejger (90 Kuzma), Szymanski, Niewiadomski (90 Misztal) – Pyrka (46 Chrupalla), Neugebaurer (46 Dudzinski), Baranowicz (Walis), Ibe-Torti (77 Lukoszek) – Wedrychowski (77 Skora), Karasek (65 Polowiec) – Klisiewicz (65 Kirejczyk). Selecționer: Milosz Stepinski

Arbitri: Claudiu Gaitin – Casian Băla, Cristian Cășuț