UTA învinge Oțelul cu 3-1 într-un meci spectaculos
24.04.2024

Omondi, Luckassen și Pop aduc victoria în contraatacuri fulgerătoare

UTA Arad a reușit o victorie impresionantă împotriva echipei Oțelul Galați, într-un meci marcat de contraatacuri decisive și momente spectaculoase.

Meciul a început tensionat pentru UTA, cu oaspeții având cele mai mari ocazii de gol, însă un gol marcat a fost anulat pentru offside.

Ulterior, Teles a ratat o ocazie clară. Chiar și așa, UTA a reușit să echilibreze jocul, dar fără ocazii clare de gol.

În partea a doua, Oțelul a dominat inițial, dar a fost UTA care a deschis scorul în minutul 62 prin Omondi, după un contraatac bine orchestrat. Luckassen a marcat al doilea gol pentru UTA în minutul 77, iar R. Pop a încheiat seria de goluri în minutul 81. Oțelul a reușit să marcheze un gol de onoare în prelungiri, dar UTA a obținut victoria cu scorul de 3-1.

Această victorie este cu atât mai remarcabilă cu cât Oțelul a riscat mult în încercarea de a marca, iar UTA a profitat de contraatacurile rapide și bine executate.

Arena „Francisc Neuman”, teren în stare excelentă, vreme ideală pentru fotbal, 8000 de spectatori.