România încheie în lacrimi Campionatul European
28.06.2019

Romania a încheiat în lacrimi Europeanul de Tineret. La Bologna, în faţa a 15 mii de români, Ionuţ Radu şi colegii săi au oferit o nouă mostra de fotbal, chiar dacă doar o repriză. Amiri a deschis scorul pentru Germania, însă Puşcaş a întors rezultatul înainte de pauză, dintr-o lovitură de pedeapsă şi o finalizare excelentă cu capul. De la cabine, nemţii au ieşit mai decişi, şi au egalat repede, tot din penalty, prin golgheterul acestei ediţii de Euro, Waldschimdt. Campioana en-titre s-a jucat cu ocaziile, dar a dat lovitura în final prin aceeaşi jucători, Waldschimdt şi Amiri, în minutele 90 şi 90+4.

Arădenii Dennis Man şi Adrian Petre au terminat în teren întâlnirea, dar cu lacrimi în ochi, după cea mai bună prestaţie a unei selecţionate a României din ultimii 20 de ani.

A fost prima înfrângere a selecţionatei de tineret în ultimii 3 ani, de la un 0-2 cu Bulgaria, în 2016.

În finala de la Udine se vor întâlni Germania şi Spania.