Medalii Naționale pentru Înotul Masters Arădean: CSM Arad se Pregătește pentru Europenele din Serbia
23.05.2024

Înotătorii masters de la CSM Arad au înregistrat o performanță remarcabilă la cea de-a XIII-a ediție a Campionatului Național de Înot Masters al României, desfășurat la Reșița. Competiția a reunit 34 de cluburi sportive din întreaga țară, cu un total de 160 de sportivi legitimați.

Performanțe Individuale Impresionante

Cei 14 sportivi de la CSM Arad au obținut un total de 47 de medalii individuale, dintre care 23 de aur, 12 de argint și 12 de bronz. Rezultatele individuale notabile includ:

• Nagy Csaba: 1 medalie de argint

Schramco Dan s-a clasat pe locul șase la 200 m liber și pe locul cinci la 400 m liber, demonstrând o performanță solidă.

Probele de Ștafetă

Rezultatele echipelor de ștafetă au fost la fel de impresionante:

• Ștafeta 4x50 m liber, categoria III: Echipa formată din Pintican, Georgescu, Hermann, și Nagy a ocupat locul I.
  • Ștafeta 4x50 m liber, categoria IV: Echipa CSM Arad I, formată din Botezatu, Karpati, Schramco și Retezar, s-a clasat pe locul I, iar echipa CSM Arad II, formată din Onea, Vălan, Mladin și Mocanu, a obținut locul III.
  • Ștafeta 4x50 m mixt, categoria III: Echipa Pintican, Georgescu, Hermann și Nagy a ocupat locul I.
  • Ștafeta 4x50 m mixt, categoria IV: Echipa CSM Arad I, formată din Botezatu, Karpati, Schramco și Retezar, s-a clasat pe locul I, iar echipa CSM Arad II, formată din Onea, Vălan, Mladin și Mocanu, a obținut locul II.
  • Ștafeta mixtă 4x50 m liber și 4x50 m mixt: Echipa formată din Miloș, Stertl, Pintican și Georgescu a ocupat locul I în ambele probe.

Pregătiri pentru Competițiile Internaționale

Înotătorii de la CSM Arad nu se opresc aici. Urmează să participe la competiții de la Timișoara și Csongrad, culminând cu Campionatul European de Înot Masters din Serbia. Aceste competiții reprezintă etape esențiale în pregătirea pentru performanțe internaționale.

Dedicația și Talentul Răsplătite

Performanțele înotătorilor masters de la CSM Arad la Campionatul Național de Înot Masters al României subliniază dedicația și talentul acestora. Cu un număr impresionant de medalii și rezultate de top la probele de ștafetă, sportivii arădeni se pregătesc acum să își dovedească valoarea pe scena europeană. Urăm mult succes echipei CSM Arad în competițiile viitoare și la Campionatul European din Serbia!