Început cu dreptul pentru Lipova și Pecica, Crișul a pierdut dramatic două puncte: Liga III, etapa 1
12.09.2020

În direct la TV Arad, Șoimii Lipova a învins-o pe Gloria Lunca Teuz Cermei cu 3-1 în derby-ul arădean din prima etapă a Ligii 3, Seria 8. Codoban (2) și Prună, respectiv R. Iuga au marcat golurile partidei.

Cât despre celelalte formații arădene, Progresul Pecica a învins, acasă, cu 2-0 în meciul cu nou-promovata Progresul Ezeriș, prin reușitele semnate de Capătă și Bozian, iar Crișul Chișineu Criș a remizat, 2-2, la Ghiroda, într-un meci în care arădenii au condus cu 2-0 și au fost egalați în al cincilea minut de prelungiri. Suslak și Budur au marcat pentru Criș, Mancaș și Bocșan pentru gazde.

În celelalte partide ale etapei, CSC Dumbrăvița a învins-o cu 3-0 pe Fortuna Becicherecu Mic, iar Avântul Periam și ACS Poli Timișoara au remizat, 1-1.

În următoarea etapă avem din nou derby în județul Arad, Cermei  - Pecica, în timp ce Lipova și Crișul se deplasează în Timiș pentru meciurile cu Avântul Periam, respectiv ACS Poli.