Încă o victorie superbă, sâmbătă se joacă cu trofeul pe masă! FCC Baschet UAV Arad - Sepsi Sf. Gheorghe 67-63
27.04.2022

Finala LNBF se întoarce la Sfântu Gheorghe pentru meciul decisiv! FCC Baschet UAV Arad a obţinut o nouă victorie superbă, scor 67-63, în faţa campioanei Sepsi, într-o polivalentă arădeană care a creat o atmosferă absolut incredibilă.

După un început excelent al „galben-albastrelor”, care conduceau cu 14-6 la mijlocul primului sfert, formația din Covasna a revenit în joc și a trecut în avantaj. La pauză, tabela arăta 32-25 în favoarea echipei oaspete, iar diferența s-a mărit și mai mult până la finalul sfertului trei: 55-46. Împinsă de la spate de minunatul public arădean, echipa pregătită de Bogdan Bulj a reușit un ultim sfert de excepție, mai ales din punct de vedere defensiv: campioana en-titre a înscris doar opt puncte, în timp ce „galben-albastrele” au marcat 21. Victoria din această seară duce scorul general al finalei la 2-2 și păstrează intact visul titlului cu numărul 10.

Meciul decisiv va avea loc sâmbătă, de la ora 18, în Sepsi Arena din Sfântu Gheorghe.