Eşec la limită, după un meci dominat în totalitate: UTA - FC Argeş 0-1
30.10.2022

UTA a pierdut cu 0-1 pe teren propriu contra lui FC Argeş în etapa a 16-a din Superligă. Arădenii au fost echipa mai bună pe tot parcursul meciului, dar oaspeţii au reuşit să înscrie în prima parte prin Arnold Garita şi au protejat avantajul minim până la final.

Arădenii au avut prima ocazie în minutul 8, prin Idriz Batha. Albanezul a tras la poartă dintr-o lovitură liberă de la 23 de metri, dar balonul a trecut puţin pe lângă bara porţii lui Straton. Patru minute mai târziu, Dobrescu s-a trezit cu mingea la picior în careul advers după o greşeală a lui Latovlevici, însă voleul său a fost respins în corner. FC Argeş a deschis scorul la prima ocazie, în minutul 27. Batha a pierdut o minge în propria jumătate, Calcan a recuperat şi l-a lansat pe Garita, iar acesta a avansat în careu şi l-a învins pe Balauru cu un şut la colţul lung. UTA putea egala în minutul 35: Otele a centrat din dreapta, iar Postolachi a trimis cu capul din cădere, însă pe lângă poartă. "Roş-albii" au continuat să preseze în căutarea golului egalizator, dar oaspeţii au intrat în avantaj la vestiare, în ciuda jocului superior prestat de utişti în prima parte.

Şi repriza secundă a început tot cu UTA în atac, dar şutul lui Şteau a fost respins în corner. După lovitura de colţ a arădenilor, Latovlevici a degajat şi a reuşit să îl lanseze pe Bertrand, care a scăpat singur cu Balauru, însă portarul utist a ieşit inspirat şi l-a incomodat, iar africanul a tras pe lângă poartă. Utiştii au continuat să domine şi au trimis mai multe centrări periculoase în careul argeşean, dar aproape de fiecare dată a lipsit omul de la finalizare. De cealaltă parte, elevii lui Croitoru s-au apărat în permanenţă şi au tras de timp la fiecare oportunitate. În minutul 65, UTA a avut o nouă ocazie mare: Otele a purtat o acţiune excelentă în partea dreaptă şi i-a pasat lui Stahl, aflat liber în careu, dar şutul arădeanului a trecut mult peste. În minutul 76, Şteau a centrat în careu, Jobello i-a luat faţa lui Straton şi a centrat în faţa porţii goale pentru Postolachi, dar Dobrosavlevici a ajuns la minge înaintea atacantului utist şi a respins. Keşeru a ratat şi el o şansă în minutul 84, când a trimis pe lângă cu capul după o centrare a lui Jobello din partea dreaptă. Arădenii au rămas în 10 oameni în minutul 87, când Şteau a primit cartonaş roşu direct pentru o lovitură aplicată lui Tofan. În prelungiri, Erico a primit al doilea cartonaş galben după o intrare prin alunecare asupra portarului Straton şi a fost şi el eliminat. Piteştenii au protejat avantajul minim până la final şi au plecat de la Arad cu toate cele trei puncte, deşi UTA a fost echipa mai bună pe tot parcursul meciului.

La final, Ilie Poenaru a abordat subiectul arbitrajului, dar și al targetului de puncte setat de cei din conducere: „A fost meciul în care adversarul n-are nicio ocazie și te bate cu 1-0. O greșeală a noastră din nou, luăm golul pe care îl primim, o lipsă de comunicare acolo la centrul terenului în care Idriz (n.a. Batha) pierde mingea, dar nimeni nu îl atenționează, scapă Garita, deși le-am spus să stea foarte aproape de Garita pe mingea lor descoperită, primim gol, iar după aceea Piteștiul nu îmi aduc aminte să mai fi avut vreo ocazie clară, exceptând poate în repriza a doua, în anumite momente în care era clar că trebuia să ne descoperim. Din păcate, am început prima repriză timorați, crispați, nu am înțeles de ce am avut așa un joc de așteptare și noi și ei, diferența a fost făcută doar de golul lor și cred că la Straton la faza cu Cascini, care este penalty, dar se pare că la noi VAR-ul funcționează doar pentru unii și iarăși ocazia lui Postolachi, iarăși două situații, după care a doua repriză a fost în totalitate a noastră din toate punctele de vedere. Dominăm, ne creăm iarăși ocazii, trei-patru ocazii clare și cam aici se face diferența, în momentul în care nu reușești să o bagi în poartă din anumite poziții, în anumite situații, fotbalul vedeți cum este, te pedepsește și ajungem iarăși să pierdem un meci, un meci pe care cel puțin a doua repriză îl domini total și una peste alta, ca să fie tacâmul complet, mai luăm și două cartonașe roșii. Cam despre asta a fost vorba în această seară, a fost din penalty la henț la Latovlevici, este penalty clar, Deci la noi VAR-ul nu mai funcționează, cred că a fost stricat, dar nu știu ce a avut pentru alte echipe, funcționează nemaipomenit, la noi nu mai funcționează, se judecă altfel. Nu trebuie să vorbească nimeni la București, este VAR, nu trebuie să vorbească, trebuie să fie imparțial și să judece așa cum trebuie. Am făcut la club tot felul de adrese, am trimis tot felul de memorii, dar știți cum e la noi în România, unele echipe sunt tratate într-un fel, altele sunt tratate în alt fel, din păcate, dar asta este viața, ce să facem? Nu știu ce va fi, vom vedea, targetul este de șase puncte în trei meciuri, vom vedea, o să am o discuție în zilele următoare cu domnul Meszar, poate chiar mâine și vom vedea ce este de făcut. Niciodată n-am fost și nu sunt un laș, cu toții trecem prin anumite momente, sunt momente grele, dar așa cum am tot spus, să nu se uite că este foarte greu să faci o echipă în 5-6 luni de zile și să mai și joace, să aibă și rezultate în contextul în care schimbi foarte mult, am schimbat aproape un întreg lot, au venit jucători pe parcursul campionatului. E greu, într-adevăr, suferim cu toții în acest moment, eu sunt de acord cu oamenii pentru că sunt supărați cu toții, sunt supărați și băieți, sunt frustrat în momentul ăsta, pentru că am avut meciuri pe care cel puțin puteam să nu le pierdem, despre asta e vorba, greșim foarte mult, facem greșeli personale, primim goluri, din păcate, în seara asta n-am putut să mai întoarcem rezultatul, cum în alte dăți poate am mai făcut-o, dar asta e. O echipă se construiește în timp, știu că lumea se gândește că e posibil să și retrogradezi, să te gândești la ce este mai rău.”

În etapa viitoare, „roş-albii" vor juca în deplasare la Ploieşti cu Petrolul, sâmbătă, de la ora 18:00.

Formaţii:

UTA: Balauru – Dobrescu (Matei 46), Erico, A. Benga, Abeid – Batha, R. Pop (Şteau 46), Cascini (Keşeru 71) – Stahl (Jobello 71), Postolachi, Otele. Rezerve neutilizate: Fl. Iacob – Hoxhallari, A. Chindriș, Negoescu, Cibi. Antrenor: Ilie Poenaru

FC Argeș: Straton – Tofan, Dobrosavlevici, Cestor, Latovlevici –  Njiké (Creţu 82), Raynov – Işfan, Calcan (I. Şerban 59), Bertrand (Jakolis 59) – Garita. Rezerve neutilizate: Greab – Constantin, Meza Colli, Covaci, Donisa, Celestine. Antrenor: Marius Croitoru

Arbitri: George Găman (Craiova) – Adrian Popescu (Craiova) și Vladimir Urzică (Piatra Neamț). Rezervă: Szabolcs Kovacs (Carei).

Camera VAR: Viorel Flueran (Craiova), Bogdan Dumitrache (București).

Observator FRF: Marcel Savaniu (din Satu Mare)

Observator LPF: Ion Craiu (București).