Eșec acasă contra noului lider: UTA - CS Universitatea Craiova 1-2
14.12.2020

UTA a fost învinsă cu 2-1 de Universitatea Craiova în partida din etapa 13 din Liga 1.

Oltenii au deschis scorul în minutul 13 prin Cicâldău, care a trimis un şut imparabil, cu exteriorul, din afara careului. Buhăcianu a egalat pentru utişti cu o lovitură de cap după un corner executat de Roumpoulakou, însă oaspeţii au revenit în avantaj la scurt timp după, printr-un contraatac finalizat de Ofosu.

Scorul pauzei, 1-2, s-a păstrat până la final, singura mare ocazie a reprizei secunde aparţinându-i lui Alexandru Albu, care a trimis cu capul în braţele portarului Pigliacelli la ultima fază a meciului.

Arădenii rămân pe poziţia a şaptea după acest eşec, în timp ce oltenii au preluat fotoliul de lider. Următoarea partidă a UTA-ei va avea loc joi, de la ora 17:30, pe terenul celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe.