Dennis Man a înscris pentru Parma după 5 luni! Arădeanul a punctat în victoria cu Pordenone
12.02.2022

După o perioadă de transferuri zbuciumată, în care s-a vorbit aproape zilnic de plecarea sa de la Parma, Dennis Man a rămas la echipa italiană, iar astăzi a înscris din nou în Serie B după cinci luni de zile. Fotbalistul de bandă a marcat al doilea gol al echipei sale în victoria de pe teren propriu cu ultima clasată Pordenone, scor 4-1. Oaspeții au înscris înainte de pauză, prin Di Serio, dar Pandev, Man, Vazquez și Benedyczak au marcat pentru Parma în partea secundă și au adus trei puncte importante, care îi îndepărtează pe emiliani la șapte lungimi de zona retrogradării. Ultima reușită a arădeanului data din 12 septembrie, când puncta tot împotriva lui Pordenone.

Pe lângă Man, alți doi arădeni au marcat astăzi, însă în Liga 1. Adrian Petre și Florin Purece au înscris în victoria Farului, 3-0 la Ovidiu împotriva celor de la FC Voluntari. Petre a deschis scorul în minutul 15, cu un șut din apropiere, după o centrare primită de la de Nooijer, iar mai apoi a ratat un penalty în minutul 58, înainte de a fi înlocuit cu fostul dinamovist Robert Moldoveanu. Chiar Moldoveanu a dublat avantajul „marinarilor”, după care i-a oferit un assist lui Purece. Mijlocașul a închis tabela în minutul 86, cu un lob peste portarul Popa.