Debut cu dreptul în Japonia! Honduras - România 0-1
22.07.2021

Naționala olimpică a României s-a impus cu 1-0 în partida împotriva Hondurasului, prima din grupa B de la Jocurile Olimpice, disputată pe stadionul din Kashima. Singurul gol al partidei a fost înscris în proprie poartă de hondurianul Elvin Oliva, în prelungirile primei reprize, după o centrare foarte bună din corner a lui Andrei Ciobanu.

În cealaltă partidă din grupa „tricolorilor”, Noua Zeelandă a produs cea mai mare surpriză de până acum, învingând Coreea de Sud cu 1-0. Duminică, de la ora 14:00 (ora României), România întâlnește Coreea de Sud, iar cu un nou succes își asigură în proporție de 99%, calificarea în faza sferturilor.

Honduras: Guity (Perello 46) - Oliva (Ch. Melendez 88), Maldonado (Ca. Melendez 88), Garcia, Decas - Pineda, Alvarez, Rivas (Palma 57), Rodriguez (Reyes 57) - Martinez, Benguche. Rezerve neutilizate: Nunez, Obregon Antrenor: Miguel Falero

România: Aioani - Ghiță, Marin, Pașcanu - Rațiu (Grigore 75), Ciobanu (Băluță 69), Dulca, Fl. Ștefan (Boboc 46) - Dobre, Ganea (Sîntean 68), V. Gheorghe (Sefer 55). Rezerve neutilizate: Popa, Florescu. Antrenor: Mirel Rădoi