Contribuție decisivă pentru arădeanul Pop, dar „tricolorii” înregistrează un nou eșec la Arad: România U20 - Italia U20 1-2
17.11.2022

În a treia partidă din cadrul Under 20 Elite League, România a cedat în această seară cu 1-2 împotriva Italiei pe Arena „Francisc Neuman” din Arad. Meciul a fost urmărit din tribune de aproximativ 3000 de spectatori, printre care și câțiva fani ai „azzurinilor”.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 34: după o greșeală în apărarea României, Ambrosino a tras puternic din 13 metri lateral stânga, Sava a respins, însă doar până la Fabbian, care a trimis din cădere în plasă. 0-2 s-a făcut în minutul 50, când Ambrosino a șutat spectaculos de la 14 metri lateral stânga și mingea s-a dus în plasa laterală, la colțul lung, fără șanse pentru portarul Sava.

Arădeanul Rareș Pop a intrat pe teren în minutul 56 și a fost poate cel mai bun „tricolor” în această partidă. Mai întâi, jucătorul UTA-ei a trimis o pasă superbă peste apărarea italiană pentru Ianis Stoica, care a fost faultat în careu. Același Stoica a transformat lovitura de la 11 metri și a redus din diferență. În minutul 87, Pop a trimis o pasă similară peste defensiva oaspeților, tot înspre Stoica, dar de această dată fotbalistul FCSB-ului a ratat complet execuția și italienii au protejat avantajul minim de pe tabelă până la final.

Selecţionerul României, Daniel Pancu, a reacţionat la finalul întâlnirii: Rareș Pop e debutant până la urmă, a fost convocat strict pe evoluția lui și pe valoarea lui, nu are nici o legătură că aparține de UTA, este unul din jucătorii care au ceva fără de care nu se poate, mă refer la minte și inteligență, fără asta nu se poate. Pe lângă calitățile lui fizice și tehnice, are și lucrul acesta. Îi doresc mult succes și să fie sănătos, că sigur viitorul îi aparține. Ca și evoluție, dacă comparăm ce s-a întâmplat cu Cehia și cu Germania la primele două jocuri cu ce a fost în seara asta, nu că e o îmbunătățire, e o diferență uriașă. Dacă ținem cont că în două jocuri am avut două cornere, ambele în minutul 90 și acasă cu Germania și în Cehia am avut un șut pe poartă prin Andrei și golul lui Andronache, astăzi lucrurile au stat mult, mult mai bine. Ca și evoluție, e greu să-mi găsesc cuvintele în comparație cu ce a fost cu Germania, de exemplu. Sunt lucruri extraordinare aceste jocuri pentru jucătorii români, pentru că mulți nu au posibilitatea să joace în cupele europene. Astfel de jocuri, cu astfel de adversari, la nivelul acesta, reprezintă foarte mult ca și experiență internațională. Atmosfera a fost extraordinară în tribună și astăzi, nu mă așteptam la ora 21:00 ca publicul arădean să vină să susțină echipa națională sub 20. Știu foarte bine ce se întâmplă aici, că oamenii iubesc foarte mult fotbalul și dorim să le mulțumim pe această cale că au fost și în seara asta alături de noi și ne-au purtat la marcarea unui gol și ne-au dat așa și forță pentru a avea finalul cât de cât cu emoții.”

Pentru România U20 urmează un nou meci la Arad, luni, de la ora 20, împotriva Poloniei.

România U20: Sava – Mitran, Ignat, Ilie, Borza (73 Amzăr) – Pandele (73 Mogoș), L. Mihai (46 Perianu), R. Filip (73 Ciuciulete) – M. Bratu (56 R. Pop), Cojocaru (56 Andronache), Bani (56 I. Stoica). Rezerve neutilizate: Toroc, Oncescu – Buta, Rimovecz, D. Radu. Selecționer: Daniel Pancu

Italia U20: Desplanches – Zanotti (58 Mulazzi), Ghilardi, Fontanarosa, Giovane (75 Fiumano) – Fabbian, Faticanti, Ndour – Fazzini (90+2 Palomba) – Nasti (58 De Nipoti), Ambrosino (58 Montevago). Rezerve neutilizate: Zacchi, Sassi – Turicchia, Pieragnolo, Degli, Vergara, Cassano, Satriano. Selecționer: Carmine Nunziata

Arbitri: George Roman – Ionuț Humița, Patrick Sandu. Rezervă: Raul Bădărău